Grigorij Rasputin

Grigorij Rasputin to najbardziej kontrowersyjna postać przedrewolucyjnej Rosji, która do dnia dzisiejszego owiana jest wielką tajemnicą. Historycy nie są nawet zgodni co do daty urodzenia dziwnego przybysza, który sporo namieszał w przededniu upadku carskiej Rosji. Z pewnością był rosyjskim chłopem, sam zarzekał się, że również mnichem. Całkiem dobrze zapamiętano do w rodzinnej miejscowości, gdzie wspominano, że miał permanentne problemy w szkole, za to nie miewał problemów w prowadzeniu życia wiecznego hulaki, podrywacza i złodzieja.

Jako dziewiętnastolatek poślubił Praskowię Fiodorownę Dubrowinę, która urodziła mu czworo dzieci. W sferze domysłów znajduje się początek jego kariery jako „mnicha bez ślubów”, podobno załamał się po śmierci pierworodnego syna. Od tamtego momentu wiódł samotne życie, przemierzając Rosję i odwiedzając klasztory. Pod koniec dziewiętnastego wieku udał się na pielgrzymkę ana górę Athos w Grecji, która była centrum wyjątkowo ortodoksyjnego prawosławia. Na początku dwudziestego wieku kształcił się w Akademii Duchownej w Petersburgu, choć wiele zawdzięczał sprytowi i umiejętności lawirowania w towarzystwie, ponieważ do końca życia pozostał półanalfabetą. W 1905 roku Rasputin postanowił zawojować wyższe sfery, a dzięki oczarowanym przez siebie znajomym, został w końcu przedstawiony na carskim dworze. Reszta jest historią. Rasputin słynął jako uzdrowiciel i nie wiedzieć, jakim sposobem, udało mu się kilka razy powstrzymać silny krwotok u młodego carewicza. Te niewytłumaczalne incydenty sprawiły, że szybko stał się atrakcją w kręgach cara i zaczął cieszyć bezbrzeżnym zaufaniem carycy.

Po wybuchu pierwszej wojny światowej wpływy Grigorija Rasputina gwałtownie urosły. Otrzymał pozwolenie od carycy, by zapełnić swoimi wybrańcami rząd rosyjski, przez co potężny kraj był kierowany przez nieudaczników bez kompetencji i jego protegowanych. W związku z tym rosło niezadowolenie społeczne, a w 1916 roku prawicowi spiskowcy zamordowali Rasputina. Car i caryca popadli w marazm, niezdolni do wykonania żadnego ruchu, pozwolili, by Rosja dryfowała w kierunku rewolucji i historycznych zmian.