Nowe życie starych przedmiotów

Jeśli w swoim domu posiadasz stare przedmioty, które nie są już do niczego potrzebne, ale żal ich wyrzucać, poświęć im chwilę czasu i nadaj nowe życie! Kubek z odpryskiem, czy obdrapane pudełko dzięki niewielkiemu wysiłkowi mogą odzyskać blask i stanowić fantastyczny prezent dla kogoś bliskiego. Zadziwiające jest z odrobiną wyobraźni i pomocą internetu można upiększyć dobrze nam znane przedmioty, tworząc z nich nieraz zupełnie coś nowego.

Metoda, którą każdy kiedyś próbował – scrapbooking

Scrapbooking to technika zdobnicza, która wykorzystuje wszystko, co znajduje się pod ręką, by uzyskać efekt bogato zdobionego przedmiotu. Dosłownie każdy tego choć raz w życiu próbował, choć nawet nie zdawał sobie z tego sprawy. Czy to za sprawą zajęć w przedszkolu, lekcji plastyki w szkole, czy na technice – przynajmniej raz jakiś przedmiot był przez dziecko zdobiony, by potem zostać wręczony na przykład jako prezent na dzień matki.

Wtedy to były raczej suszone liście, plastelina, czy muszelki, jednak w dzisiejszych czasach osoby, które traktują scrapbooking jako hobby, szukają innych, bardziej oryginalnych przedmiotów. Na pomoc w poszukiwaniach wychodzi im internet, który łatwo wynajdzie sklep, oferujący ciekawe artykuły.

Decoupage, czyli zostaw, to się jeszcze da naprawić!

Uszczerbione uszko od kubka, czy nadpęknięty ulubiony talerz to jeszcze nie powód, by pozbywać się, na pierwszy rzut oka zepsutych przedmiotów. Za pomocą decoupage, czy jak kto woli dekupażu, stosunkowo łatwo i szybko można ”naprawić” zepsuty przedmiot. Technika ta polega bowiem na przyklejeniu na odpowiednio przygotowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru, czy serwetki papierowej. Łatwo jest więc zamaskować odpryśnięcie farby, czy emalii na naczyniach, a nawet niewielkich uszczerbków. Niewielkie wgłębienie można bowiem wykorzystać jako środek kwiatka, czy buzię dla ziewającego kotka. To, co zostanie z niej zrobione, zależy tylko od wyobraźni i dostępnych materiałów.

No i o czym trzeba pamiętać – przedmiotów zdobionych za pomocą dekupażu absolutnie nie wolno myć w zmywarce! Cały bowiem wysiłek zostanie zmarnowany, a efekt zniszczony. Takie naczynia powinny być myte, jeśli zajdzie taka potrzeba, ręcznie, ostrożnie pod bieżącą wodą. A najlepiej przetarte tylko suchą szmatką z mikrofibry, ewentualnie lekko namoczoną i natychmiast delikatnie wysuszone.

Osoby zajmujące się technikami zdobniczymi z pewnością znają już ten sklep. Dla osób, które dopiero zaczynają zabawę z tym tematem, polecana jest strona https://zielonekoty.pl/. To bowiem nie tylko sklep, ale również blog, który w prosty i przejrzysty sposób podpowiada, w jaki sposób można wykorzystać nie tylko różne techniki, ale również co warto użyć jako ozdobniki. Zdecydowanie warto wejść i zobaczyć, co ma do zaoferowania, jeśli kiedykolwiek chciało się nadać nowe życie przedmiotom, znajdującym się w domu.